Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku w cywilizowanym świecie. Objawia się zamazanym widzeniem dla dalsze odległości patrzenia. Wada ta polega na tym, że wpadające do oka równoległe promienie świetlne nie są ogniskowane na siatkówce tylko przed siatkówką. Sytuacja taka może wynikać ze zbyt silnej zdolności refrakcyjnej oka (krótkowzroczność refrakcyjna) i/lub ze zbyt długiej gałki ocznej (krótkowzroczność osiowa).
Korekcja krótkowzroczności polega na zastosowaniu takiej soczewki korekcyjnej, aby wpadające do oka równoległe promienie świetlne skupiły się dokładnie na siatkówce. Zadanie to można osiągnąć poprzez zastosowanie soczewek ujemnych (rozpraszających).
Przyczyny powstawania krótkowzroczności nie są ściśle określone. Uważa się, że wada ta może powstawać i powiększać się w wyniku zbyt długiej pracy z bliska (długie czytanie, praca na komputerze). Nie sama jednak praca z bliska jest przyczyną powstawania krótkowzroczności, a raczej brak regularnych przerw podczas jej wykonywania. Podczas patrzenia na bliskie odległości dochodzi do napięcia mięśni wewnętrznych gałki ocznej, a podczas patrzenia na przedmioty dalekie do rozluźnienia mięśni. Ciągłą zmianę odległości patrzenia z dali do bliży i odwrotnie można porównać do ćwiczeń na siłowni w czasie podnoszenia i opuszczania ciężarka. Jest to sytuacja wskazana i ćwiczy mięśnie wewnętrzne oka. Natomiast proszę spróbować podnieść ciężarek i utrzymywać go w danej pozycji przez długi czas. Bardzo szybko dojdzie do zmęczenia i przeciążenia mięśni. Taka sama sytuacja zachodzi gdy ciągle patrzymy na daną bliską odległość (książka, monitor). Powoduje to zmęczenie i przeciążenie układu wzrokowego. Dlatego powinniśmy robić podczas pracy z bliska jak najczęstsze przerwy i patrzeć na dalekie odległości, a nawet zmieniać często swoją pozycję patrzenia by “rozruszać” oczy.
Dawniej uważano i stosowano specjalnie niedokorygowanie wady wzroku, mając na celu zatrzymanie postępu krótkowzroczności. Dziś wiadomo jednak, że nie ma to większego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Niedokorygowanie krótkowzroczności jest tak samo niepożądane jak jej przekorygowanie. Nie zaleca się także ściągania okularów przez krótkowidza podczas pracy z bliska. Może dochodzić wówczas do rozleniwienia się akomodacji oka i szybszego “wejścia” w wiek presbiopijny.