Okulary z antyrefleksem – tak potocznie określa się specjalną powłokę na soczewkach okularowych. Od jej wynalezienia minęło już ponad 40 lat. Dopiero od niedawna staje się bardzo popularna ze względu na jej walory użyteczne nie tylko dla osób pracujących w okularach korekcyjnych przy komputerze, ale również poprawia komfort widzenia w codziennych czynnościach, które wykonujemy np. podczas jazdy samochodem.
Dlaczego okulary z antyrefleksem:
- jeżeli chcesz się pozbyć odbić, refleksów na powierzchni swoich soczewek, które powstają na każdej powierzchni gładkiej
- jeżeli chcesz znacznie zmniejszyć zmęczenie swoich oczu, gdyż oko patrząc przez te refleksy wykonuje dodatkowy wysiłek ujawniający się dodatkowym zmęczeniem całego organizmu pod koniec dnia
- jeżeli często korzystasz z komputera, który daje wysoką liczbę refleksów na okularach
- jeżeli chcesz widzieć wyraźniej (przez soczewkę bez AR światło przechodzi tylko w ok. 87%, a przez soczewkę z AR aż w ok. 99%)
- jeżeli chcesz oglądać świat w większym kontraście
- jeżeli często pracujesz przy sztucznym świetle
- jeżeli prowadzisz samochód
- jeżeli chcesz by twoje oczy były dobrze widoczne przez Twoich rozmówców (ważne zwłaszcza przy zrobionym makijażu oka)
- jeżeli masz już dosyć widzenia w swoich okularach własnych oczu i rzeczy znajdujących się za lub nad Tobą, które odbijają się w soczewkach
- jeżeli masz już dosyć widzenia w swoich okularach tzw. “duszków”, “mroczków” należy zdecydować się na soczewki z powłoką antyrefleksyjną (przeciwodblaskową)
Wszystkie zalety tej powłoki wynikają z faktu, iż wygasza ona wszelkie odbicia światła jakie pojawiają się na powierzchni soczewek, a z którymi oko musi się non stop mierzyć. Normalnie w ciągu dnia nie czujemy tych zmagań naszych oczu z refleksami. Wieczorem objawia się to natomiast ogólnym zmęczeniem, kiepskim samopoczuciem, bólem oczu.
Dodatkowym atutem powłoki antyrefleksyjnej jest fakt, że jest ona dodatkowym zabezpieczeniem przed rysowaniem się soczewek, a wraz z zawartą powłoką hydrofobową powoduje, że soczewki słabiej zachodzą mgłą przy znacznych różnicach temperatury w zimie.
Czasami można usłyszeć, że soczewki z powłoką antyrefleksyjną bardziej się brudzą. Nic bardziej mylnego. Otóż brudzą się tak samo jedne i drugie, tylko na zwykłych soczewkach przy licznych odbiciach i refleksach ten brud nie jest tak widoczny. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładzie koszuli białej i ciemnej. Na białej koszuli brud jest od razu widoczny, a na ciemnej nie. Jednakże brudna jest tak samo jedna, jak i druga koszula. Tak samo jest z soczewkami z powłoką AR i bez niej.
Obecnie dostępne są soczewki z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną z dodatkową warstwą tzw. śliską, która powoduje, że czyszczenie takich soczewek jest wyjątkowo łatwe i szybkie, a brud do nich dużo trudniej przylega. Powłoka ta jest rekomendowana nie tylko do pracy przy komputerze ale również alergikom. Zapobiega gromadzeniu się wokół oczu cząstek kurzu i ich przyleganiu do powierzchni soczewki.
Powłoka antyrefleksyjna stanowi dodatkowe utwardzenie soczewki, przez co są odporniejsze na zarysowania. Z dodatkową powłoką śliską ryzyko uszkodzenia soczewki jest dodatkowo zminimalizowane, gdyż ziarenka brudu ślizgają się po powierzchni, a nie zagłębiają w niej.
Trzeba pamiętać, że powłoka antyrefleksyjna tylko wtedy jest skuteczna, gdy soczewka jest czysta.